Jak vlastně připravit čaj správně?

Při přípravě čaje záleží pouze na třech jednoduchých faktorech – vodě, čaji a době louhování. U vody řešíme její tvrdost, množství a teplotu, u čaje pak jeho množství. Na čem ale vždy záleží nejvíce, jsou naše osobní chuťové preference. Každému chutná něco jiného, a tak mějte na paměti, že následující text slouží především jako obecná rada a spolehlivý odrazový můstek pro ty, kteří k čajovému poznání teprve pronikají.

Množství vody, čaje a doba louhování

Co se množství týče, zde samozřejmě záleží na tom, kolik vody a čaje použijeme. V Číně se tradičně počítá s větším množství čaje na menší vody. Běžně se používají konvičky a gaiwany o objemech 80-150 ml na 6-10 g čaje a počítá se s více nálevy, a to především u puerhů a oolongů. Čaj se také na evropské poměry louhuje překvapivě krátce, doba louhování začíná u několika sekund u prvních nálevů a ani později obvykle nepřesáhne 1 minutu. Touto technikou pak vznikají rychlé, chuťově velmi intenzivní nálevy a zároveň máte jistotu, že vždy pijete horký, zcela čerstvý čaj. U japonského čaje použijeme okolo 5-7 gramů čaje na 200 ml vody a louhujeme déle, zhruba 1-2 minuty.

V případě, že nemáte kuchyňskou váhu, Čaroděj praví: „Menší hrst tam dej a za minutu ho slej.“

Můžete také celý proces slévání vynechat úplně a pít čaj přímo ze sklenice, hrnku či gaiwanu. Zde lístky zůstávají v nálevu po celou dobu pití a louhují se nepřetržitě. Počítejte s tím, že budete pít silný čaj s trpkými tóny a velmi povzbuzujícím účinkem. Takový nálev bude rovněž obsahovat nejvíce zdraví prospěšných látek, katechinů (antioxidanty) a theaninu. A také můžete mít fajn pocit, že držíte orientální autenticitu, neboť běžný Číňan by čaj pil právě takto.

Teplota vody

Zde záleží na druhu čaje a obecně platí, že:

  • bílý čaj – 75-85°C
  • zelený čaj – 65-85 °C
  • černý (v Asii znám jako červený) čaj – 90-100 °C
  • oolong – 80-95 °C
  • puerh (v Asii znám jako černý čaj) – 90-100 °C

 

A jak zařídit, aby voda měla tu správnou teplotu? Existuje několik způsobů. Můžete vařící vodu nechat odstát 5-10 minut před zalitím čaje. Lze také vodu lehce naředit vodou vlažnou nebo vařící vodu ochladit předehřátím prázdných šálků a až pak s ní čaj zalít. Pomoci si samozřejmě můžete i teploměrem, ale nutnost to není. Jako zkušenější pijáci si beztak časem v pohodě poradíte jen s vlastním odhadem.

Tvrdost vody

Obecně platí, že pro přípravu čaje se doporučuje použít měkčí vodu. Na tvrdosti vody velmi záleží, protože čím je voda tvrdší, tím se zhoršuje kvalita výsledného nálevu a čaj se stává hořkým. Vyloženě tvrdá voda je pak krajně nevhodná, pokud tedy nenalézáte zalíbení v silně hořké pachuti. Což asi nenalézáte. Pokud doma máte vodu tvrdou, lze to řešit filtrační konvicí či vodou balenou. V Česku si ve většině případů hravě vystačíte s kohoutkovou vodou.