Matcha - mletá japonská střela

Matcha (práškový čaj) - tento pojem se poslední dobou skloňuje stále častěji, a to nejen v komunitě znalců čaje a čajových nadšenců, ale také na různých webech zaměřených na zdravý životní styl a stravování, diety či rozličné metody detoxifikace. Čaji matcha tedy bývají často přisuzovány někdy až zázračné vlastnosti a její obliba v západní společnosti tak prudce stoupá. O co se ale přesně jedná? Čím si tato zvláštní zelená mouka vysloužila tolik pozornosti? Lze jí opravdu považovat za další super-food? A pokud ano, tak jak si mám vlastně v té nepřehledné změti produktů vůbec vybrat tu správnou? Na nejen tyto otázky naleznete odpověď v dnešním článku.

 

Trocha historie

Ačkoliv se dnes matcha považuje především za produkt ryze japonský, její prapůvod lze vystopovat až do Číny, kde se prvně stala součástí buddhistických rituálů. Do Japonska byla zavezena o až několik set let později, a zatímco její obliba v Číně postupně opadala, v Japonsku se tento mletý čaj stal nedílnou součástí každodenního života. Taktéž ryze japonský postup výroby skrze propařování čaje a následného sušení je dnes synonymem i pro výrobu matchi.

 

Produkce

Výroba matchi je proces vskutku složitý. Nemůžete prostě vzít jakýkoli usušený čaj, rozemlít ho, říkat mu matcha a pak žít věčně. Produkce kvalitního čaje matcha začíná podobně jako u jiné vyšší sorty japonského zeleného čaje Gyokuro. Čajovníky se také několik týdnů před sklizní plošně zakrývají tmavou látkou a zabraňují tak rostlinám pohlcovat denní světlo. Na tento světelný šok čajovníky reagují a snaží se přizpůsobit novým podmínkám. Předně stimulují vlastní produkci chlorofylu, který způsobí, že se lístky čajovníku zbarví do tmavších odstínů zelené a začnou produkovat více aminokyselin, především theaninu. Proč je to důležité se dozvíte dále v článku. Zhruba po dvaceti dnech přijde čas sklizně, čajovníky se odkryjí a začne se sklízet. Poté se sklizeň propařuje, aby se zastavila oxidace, a čaj se následně usuší. Po usušení se z čajových lístků odstraní řapíky a žilnatina. Zbyde vám tedy jen čistá čepel listu. Proces samotného mletí je pak obzvláště časově náročný, namlít 30 gramů matchi mezi dvěma kameny zebere celou hodinu. Jedině čaj, který prošel všemi zmíněnými fázemi výroby, může být právem nazýván matchou.

 

Příprava

Jelikož se jedná o čajový prášek, při stejném objemu bude matcha co se váhy týče vždy několikanásobně těžší než ostatní čaje. Často se tedy stává, že si lidé připraví příliš silný nálev, který se nejen skoro nedá pít, ale také může podráždit nervový systém a způsobovat krajně nepříjemné „návaly“. Pokud s matchou teprve začínáte, zkoušejte nejdříve slabší nálevy s menším množstvím čaje a případně pak množství čaje zvyšujte.

Na 200 ml vody použijeme zhruba čtvrt až půl čajové lžičky prášku. Teplota vody by neměla přesáhnout 80 °C, čaj však lze připravovat i za studena. Při přípravě dbejte na to, abyste prášek ve vodě důkladně rozmíchali. Při přípravě čaje se vyhněte kovovým nádobám, ovlivňují totiž výslednou chuť čaje.

 

Účinky

Matchu je třeba chápat jako takový čajový koncentrát. Má tedy podobně účinky jako jakýkoli jiný kvalitní zelený čaj, nicméně všechny budou mít silnější efekt. Obsahuje více povzbudivých látek, především teinu (kofeinu), antioxidantů a také větší množství theaninu. Theanin je aminokyselina, která se nachází pouze v čaji a může pomoci ulevovat stresu, úzkostem a ztrátě pozornosti. Obecně se říká, že je to látka napomáhající dobré náladě a pohodovému citovému rozpoložení.

 

Na co dbát při výběru čaje matcha?

Jelikož narozdíl od ostatních čajů u matchi konzumujete ne pouze výluh ale i celý list, doporučuji se při jejím výběru vyvarovat levnějších čínských variant. Co se čínských napodobenin japonských čajů týče, nemám s nimi nejlepší zkušenosti. Zkrátka, na nich je dobrá opravdu jen cena. Od Číňanů naopak kupujte autentické a originální čínské čaje, od Japonců zase originální japonské. Tak prosté to je. Autentické čaje mají obyčejně bohatou historii pevně spjatou regionem původu a jejich pěstitelé si chtějí svou reputaci udržet i nadále, jelikož právě skvělá reputace zaručuje vysokou prodejní cenu. Z toho nám vyplývá, že u matchi uděláme nejlépe, budeme-li se držet tradiční japonské.

Matcha také existuje v několika kvalitativních třídách i s možností bio kvality (organic). Ta zde stojí za pováženou, neboť znovu říkám, konzumujete celý list. Pokud nemusíte pít rezidua pesticidů, nepijte je.

Co se kvalitativních tříd týče, zde záleží především na vaší ochotě do čaje investovat. Existují tři sorty - ceremoniální, standardní a na vaření. Plánujete-li maximalizovat blahodárné účinky tohoto čaje a pít ho tedy pravidelně, uděláte nejlépe, pokud si pořídíte japonskou matchu standard v bio kvalitě. Přirozeně, pít denně ceremoniální sortu, která se běžně pohybuje v řádech tisíců korun za 50 gramů, je pak spíše zbytečný luxus.

Můžete také narazit na takzvaný "green tea powder", tedy prášek zeleného čaje. Nejedná se o matchu, ale spíše o jakýsi pochybný mix rozemletých zbytků různých čajů. Kvalitativně jste na tom pak podobně jako u většiny čajů z pytlíku.